OP A - sześciolatki
20 marca Dzień Wróbla
Międzynarodowy Dzień Wróbla narodził się w Indiach, a jego celem jest ratowanie tych małych szarych ptaszków. Po raz pierwszy gatunek ten opisał Karol Linneusz w 1758 roku, niestety z każdym rokiem populacja wróbli się zmniejsza. Ptaszek ten towarzyszy człowiekowi od stuleci. Wróble są bohaterami wielu piosenek i bajek dla dzieci. Dwóch najbardziej znanych w Polsce to Elemelek i Ćwirek. Staruszek Elemelek (urodził się w 1955 r.) jest bohaterem wierszowanych bajek autorstwa Hanny Łochockiej (polecamy szczególnie wydania z pięknymi ilustracjami Zdzisława Witwickiego).
Książka jest też wydana w formie audiobooka.
Znacznie młodszy Ćwirek to postać filmowa. Wystąpił w 39 odcinkach animowanego serialu dla dzieci „Przygód kilka wróbla Ćwirka (link)” stworzonego w łódzkim Se-ma-forze. Kolejne odcinki poświęcone są różnym gatunkom ptaków.
Wykorzystajcie Dzień Wróbla, by poczytać, obejrzeć lub pośpiewać, ale najlepiej wybierzcie się na spacer i poszukajcie wróbli w waszej okolicy.
A po spacerze i dokładnym przyjrzeniu się wróblom wydrukuj i pokoloruj kolorowankę. Słuchając Bajki dla dzieci - Wróbelek Elemelek cz. 2 |Świat Dzieci|
Nauka wiązania butów – proste sposoby
Zróbmy sobie szybko „but treningowy„, a raczej „talerzyk treningowy„, na którym dziecko będzie mogło trenować wiązanie sznurówek. Dodatkową przyjemnością będzie wspólna zabawa podczas robienia talerzyka. Talerzyk ma duże, wygodne dziurki i łatwo będzie na nim demonstrować różne techniki zawiązywania butów.
Jak zrobić "but treningowy"
Potrzebujemy talerzyka papierowego, nożyczek, ołówka lub pisaka, czegoś do odrysowania odpowiedniej wielkości dziurek – np. szpulka nici. Rysujemy na tylnej stronie talerzyka kółka i wycinamy je małymi nożyczkami. Teraz można już zaczynać naukę zawiązywania butów!
Techniki zawiązywania butów
Jest ich kilka. Maluchy najbardziej lubią technikę zwaną „zajączkiem” lub „króliczkiem”. Polega ona na tym, że z każdej sznurówki tworzymy owalne ucho, a następnie robimy węzeł, przeplatając ze sobą uszy. Druga popularna technika to zrobienie jednego ucha zająca, a później przeplecenie sznurówki dookoła i do środka.
Tropiciel Przyrody
W związku z nadchodzącą wiosną, proponujemy zabawę „Tropiciel Przyrody”. Idź na spacer z rodzicami i odszukaj zwiastuny wiosny! Może uda Ci się wypatrzeć pierwsze listki na drzewach, krokusy w ogródku, czy bociany, które już dotarły do naszych okolic. Dodatkowo proponujemy wykonanie własnego bociana.
Sokole oko znajdź literkę
Prosimy dzieci aby znalazły i zakreśliły w karcie z gazety konkretne znane literki tym razem: W, w. Zachęcamy dzieci, aby pochwaliły się tym, co znalazły i ile .
Literowe domino
Zacznij grę, wymyślając jakieś słowo. Zadaniem dziecka jest znaleźć wyraz, który zaczyna się na tę literę (lub sylabę), na którą twój się kończy, np.: osa-ananas-ser i tak dalej.
W zdrowym ciele, zdrowy duch
Nie tylko higiena, ale również aktywność fizyczna jest bardzo ważna w ochronie przed chorobami. Każdego dnia w przedszkolu wykonujemy różne ćwiczenia fizycznie, a obecnie zachęcamy do ćwiczeń w domu Załączamy bardzo fajne narzędzie – koło fortuny, które wylosuje ćwiczenia do wykonania. Jesteśmy przekonane, że dzieciom taka forma zabawy się spodoba.
Losowanie ćwiczeń gimnastycznych: Link do ćwiczeń
Europejski Dzień Mózgu
18 marca, to „Europejski Dzień Mózgu”, więc zachęcamy również do rozwiązania kilku łamigłówek :) Łamigłówki dla dzieci w wieku 6 lat mają za zadanie rozwijanie umiejętności logicznego myślenia. Oto przykład kolejnej zabawy na dziś:
Poprosimy dziecko, aby dokładnie rozejrzało się po pokoju, a następnie na chwilę z niego wyszło. Podczas, gdy dziecko opuszcza pokój, chowamy 1 przedmiot. Dziecko ma za zadanie odgadnąć, czego brakuje. Co ważne w czasie tej łamigłówki dla dzieci, można korzystać z podpowiedzi.