- Powitanie wiosny
- Święto szkoły
- Jasełka
- DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI
- Wyjazd do Palmir
- XVII Dzień Papieski
- Uroczystość w Mokrem poświęcona mjr. Stefanowi Walterowi
- 78. rocznica Polskiego Państwa Podziemnego
- 78. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego - Obchody w Szkole Podstawowej w Starych Załubicach
- Msza Święta w intencji ppłk. Edmunda Muszyńskiego i dr Piotra Kurka
- WARSZTATY DLA UCZNIÓW - „I CAN HELP”
- Dzień Dziecka
Wyjazd do Palmir
We wtorek, 24 października członkowie Międzyszkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej Ziemi Radzymińskiej wraz z zaproszonymi gośćmi, uczestniczyli we wspólnej wycieczce, w której organizację zaangażowali się: uczniowie, dyrekcje, grona pedagogiczne i rodzice ze wszystkich szkół na terenie gminy Radzymin.
Należy podkreślić, że w wycieczce uczestniczyło prawie 260 uczniów i nauczycieli z 11 szkół naszej gminy. Wizyta w Palmirach, a następnie zwiedzanie Stadionu Narodowego w Warszawie, stanowiły połączenie historii z teraźniejszością.
O godz. 8:15 pięć autokarów wyruszyło z Radzymina do Palmir – Miejsca Martyrologii Narodu Polskiego podczas II wojny światowej. Ta niewielka miejscowość położona na skraju Puszczy Kampinoskiej była od grudnia 1939 do lipca 1941 miejscem masowych mordów, w ramach tzw. Akcji AB, której celem była zagłada przedstawicieli polskich elit politycznych i intelektualnych.
Dla uczestników wycieczki był to wyraz pamięci i hołdu dla Bohaterów Polskiego Państwa Podziemnego, którzy zapłacili najwyższa cenę walcząc o Wolną Ojczyznę.Następnie wszyscy przeszli na Cmentarz-Mauzoleum, stanowiący najbardziej znany – obok Katynia – symbol martyrologii inteligencji polskiej w okresie II wojny światowej. Na leśnym cmentarzu na skraju Puszczy Kampinoskiej spoczywa ponad 2 tys. ofiar egzekucji niemieckich.
W centralnej części cmentarza w Palmirach, w pobliżu monumentalnych, białych krzyży, których nieregularne ramiona symbolizują rozłożone ręce rozstrzeliwanego człowieka, wszyscy uczestnicy wycieczki odśpiewali cztery zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”. Po trwającym ponad godzinę pobycie na cmentarzu, wszyscy udali się do Muzeum-Miejsca Pamięci w Palmirach, aby zwiedzić stałą ekspozycję poświęconą egzekucjom w Palmirach i na terenie Puszczy Kampinoskiej w latach 1939–1943, a także innym wydarzeniom na tym obszarze w trakcie II wojny światowej. Scenerię dla ekspozycji stanowi surowa, modernistyczna bryła budynku proj. arch. Szczepana Wrońskiego. Nietypowe rozwiązanie architektoniczne – umieszczenie w czterech szklanych tubusach rosnących sosen, które upamiętniają miejsca egzekucji – pomaga odczuć klimat miejsca. Przez przeszklone ściany obiektu widać cmentarz w Palmirach.
Po obejrzeniu ekspozycji w Muzeum w Palmirach wszyscy udali się do pobliskiego Izabelina – na wspólne ognisko na Polanie „Jakubów”. Była to część rekreacyjna wyjazdu i okazja do spotkań oraz rozmów między uczniami z różnych szkół.Na zakończenie pojechaliśmy zwiedzić Stadion Narodowy w Warszawie. Niezwykle życzliwi przewodnicy pokazali nam najciekawsze miejsca (m.in. trybuny, płytę stadionu i szatnie zawodników), a także opowiedzieli różne ciekawostki związane z tym najsłynniejszym stadionem w Polsce.