• III Gminny Przedszkolny Festiwal Tańca "W krainie motyli"

            23.04.2024

            Wspaniała muzyka, kolorowe stroje, długie dni ciężkich przygotowań, ogromny stres choreografów i przede wszystkim uśmiechy dzieci oraz czysta radość z tańca. Tego wszystkiego mogliśmy doświadczyć  podczas III GMINNEGO PRZEDSZKOLNEGO FESTIWALU TAŃCA “W krainie motyli” 

            To już trzeci raz mieliśmy zaszczyt organizowana tej wspaniałej imprezy, nad którą tradycyjnie patronat objął nad festiwalem Burmistrz Radzymina – pan Krzysztof Chaciński. 

             Po “Krainie Lodu” i “Krainie Kwiatów” przyszedł czas na “Krainę Motyli” - to motyle stały się w tym roku motywem przewodnim naszego festiwalu.  Delikatność i piękno tych pięknych owadów stało się inspiracją dla młodych tancerzy i ich opiekunów do przygotowania wyjątkowych i niezapomnianych układów tanecznych. 

            Do udziału w imprezie zgłosiło się 6 drużyn z 6 przedszkoli i oddziałów przedszkolnych prowadzonych przez Gminę Radzymin. 

            Przyjechały do nas dzieci: 

            • z Przedszkola nr 1 w Radzyminie,  

            • z Przedszkola nr 2 im. „Czerwonego Kapturka” w Radzyminie, 

            • z oddziału przedszkolnego w Szkole Podstawowej nr 1 im. Marii Konopnickiej w Słupnie,  

            • z oddziału przedszkolnego w Szkole Podstawowej nr 2 im. Michaliny Chełmońskiej - Szczepankowskiej w Słupnie,  

            • z oddziału przedszkolnego w Szkole Podstawowej im. Prymasa Tysiąclecia w Nadmie,  

            • z Przedszkola w  Starych Załubicach.  

            Funkcję członka jury konkursu zgodzili się objąć: 

            • Katarzyna Pazio – Kierownik Referatu Promocji i Informacji Urzędu Miasta  i Gminy Radzymin, kobieta o pięknym uśmiechu, zarażająca optymizmem, pełna pasji, zaangażowania, która lubi pracę z ludźmi i dla ludzi. Od lat działa na rzecz lokalnej społeczności w powiecie wołomińskim.  

            • Małgorzata Puzio - aktorka, scenarzystka, autorka książek kulinarnych, pedagog, założycielka dwóch dziecięco-młodzieżowych teatrów: Teatru Dzieci Dzieciom i Maskarada, która z pasją i zaangażowaniem wciela się w postać Eleonory Czartoryskiej - postaci wielbionej przez mieszkańców Radzymina.  

            • Krzysztof Czuba – kierownik Biura Oświaty w Urzędzie Miasta i Gminy Radzymin, który jest z nami już od pierwszego festiwalu i który z wielką radością i zaangażowaniem ocenia pokazy taneczne dzieci. 

            • Bartłomiej Domański - tancerz z najwyższą międzynarodową klasą taneczną “S”, instruktor tańca, choreograf z ponad 20- letnim doświadczeniem. Od niedawna także scenarzysta współpracujący przy tworzeniu animacji i bajek dla dzieci. Po raz drugi juror na naszym festiwalu, za co serdecznie dziękujemy. 

            W klimat dobrej zabawy wprowadziła nas Joanna Toczko, uczennica kl. 3a Szkoły Podstawowej w Starych Załubicach, która zaprezentuje utwór muzyczny z filmu Zaplątani - “Nowe Dni”. 

            Następnie podziwialiśmy wspaniałe, kolorowe układy przygotowane przez dzieci i ich wychowawczynie. Każdy z układów wzbudzał zachwyt, każdy był inny, nierzadko zaskakujący, ale zawsze na wysokim poziomie. Drużyny ujęły nas nie tylko uśmiechem, talentem i umiejętnościami, ale również bogatymi strojami i świetną choreografią. Każdy występ prezentował wysoki poziom, dlatego nie zazdrościliśmy jury, które musiało wyłonić laureatów tegorocznego festiwalu. 

            Po dość trudnych i burzliwych obradach przyznano następujące nagrody: 

            I miejsce – grupa z Przedszkola w Starych Załubicach 

            II miejsce – grupa z SP im. Prymasa Tysiąclecia w Nadmie 

            III miejsce – grupa z SP nr 2 im. M.Chełmońskiej - Szczepankowskiej ze Słupna. 

             

            Aby docenić trud włożony w przygotowania nagrodziliśmy każdą z biorących udział w przeglądzie drużyn, pan burmistrz oraz członkowie jury rozdali pamiątkowe dyplomy, przypinki oraz zestawy chust i wstążek do tańca. 

            Oczywiście nasza impreza nie byłaby tak kolorowa i słodka bez sponsorów. Główne nagrody ufundowane zostały przez Burmistrza Radzymina i Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Starych Załubicach, których wsparli: 

            • Happy Kiddo – sala zabaw mieszcząca się w Radzyminie, wyjątkowe miejsce dla dzieci i przestrzeń dla rodziców.  

            • “Panie po ile to?” - zaprzyjaźniony sklep w Sitkach (Gmina Klembów), outlet,  w którym można kupić prawie wszystko, a co najważniejsze w super cenach.  

            O poczęstunek dla uczestników i gości zadbały lokalne cukiernie: Cukiernia Elżbieta Jarzębska, Cukiernia Karolinka, Cukiernia Ciastek Katarzyna i Izabela Wypyskie, oferujące pyszne słodkości.  

            Natomiast klimat łąki pełnej kwiatów i motyli stworzyliśmy dzięki wsparciu firm: 

             

            • WITONA CENTRUM OGRODNCZE z Radzymina, 

            • Gospodarstwo Ogrodnicze Karolina i Marcin Adamus.  

            Serdecznie dziękujemy uczestnikom, gościom, jury, sponsorom, rodzicom i wszystkim zaangażowanym w organizację tego wydarzenia. 

            Do zobaczenia za rok?

          • “ Jak zapobiegać wadom wymowy?”

            21.04.2024

            Poniżej przedstawiam kilka rad, które mogą zapobiec powstawaniu wad wymowy u dzieci. 

            1. Właściwy sposób karmienia- należy go dostosować do wieku dziecka. Najwłaściwszym sposobem karmienia noworodka, a później niemowlęcia jestkarmienie piersią. Jeśli jednak z ważnych przyczyn zdecydowano się na dostarczanie pokarmu butelką, należy wówczas zadbać o odpowiedni smoczek, najlepiej  wybrać  miękki, przypominający kształtem pierś mamy.  Od tego, jak sprawnie nasz niemowlak  je i pije, zależy jego przyszła wymowa. Nie trzeba zwlekać z rozpoczęciem karmienia łyżeczką, proponowania picia z otwartego kubeczka, a następnie nauki odgryzania kęsów. W diecie  starszych dzieci nie może zabraknąć twardych pokarmów: owoców, warzyw, skórki chleba, kawałków mięsa, suszonych owoców. Należy pamiętać, że jama ustna podczas przeżuwania  pokarmów powinna być domknięta. 

            2. Prawidłowy sposób oddychania- właściwy tor oddychania to oddech przez nos.  Jeśli pojawią się infekcje dróg oddechowych, jak najszybciej należy je leczyć i doprowadzać do całkowitego wyleczenia. Dbać o drożność nosa. Nie dopuszczać do nawykowego oddychania przez usta. 

            3. Prawidłowy zgryz - jeśli podano dziecku smoczek uspokajacz”- powinno się go odstawić  najpóźniej do 11 miesiąca życia. Groźne dla zgryzu, a co za tym idzie powodujące wady wymowy są parafunkcje, ważnym zadaniem jest więc zapobieganie ssaniu palca, ubrań, przedmiotów typu ołówek, obgryzaniu paznokci. Warto szybko reagować, później trudno jest wykorzenić złe nawyki. Należy nie dopuszczać do pojawienia się próchnicy. Zapobieg wadom zgryzu, a w razie potrzeby korygować nieprawidłowości u ortodonty. 

            4. Sprawne działanie analizatorów- istotne jest profilaktyczne kontrolowanie słuchu, wzroku oraz rozwoju ruchowego.  Nieprawidłowy słuch,  a także zaburzona percepcja wzrokowa opóźniają rozwój mowy, sprzyja wadom wymowy i nieprawidłowej komunikacji. Ponieważ mowa dziecka rozwija się na przemian z ruchem, należy zadbać o prawidłowy rozwój ruchowy. Jeśli jest coś, co niepokoi rodziców w tym obszarze,  należy skorzystać z pomocy fizjoterapeuty, osteopaty, neurologa, laryngologa, okulisty, ortooptyka. 

            5. Prawidłowa budowa twarzy i jamy ustnej- nieprawidłowości w budowie twarzy dziecka, mogą wpłynąć na nieprawidłowy rozwój mowy. Należy obserwować twarz, żuchwę, język, wędzidełko. Już noworodek, powinien trafić na wizytę kontrolną do logopedy, który zbada odruchy dziecka oraz budowę i sprawność narządów artykulacyjnych. 

            6. Profilaktyczne ćwiczenia logopedyczne- możemy wprowadzać bardzo wcześnie (już niemowlętom), po prostu zachęcając dziecko do naśladowania min, które mu pokazujemy, wydawania dźwięków, Takie zabawy dadzą dużo radości, a jednocześnie pomogą lepiej opanować mowę. Starsze dzieci zachęcajmy do dmuchania np. na piórko czy kawałki delikatnego papieru, robienia baniek mydlanych. Nie może też zabraknąć  ćwiczeń narządów artykulacyjnych, które mają za zadanie je usprawnić : parskanie wargami; wysyłanie całusków; zakładanie górnej wargi na dolną i odwrotnie; naprzemienne dotykanie językiem do kącików ust; liczenie językiem zębów dolnych i górnych; zlizywanie językiem miodu, dżemu z podniebienia, przy szeroko otwartych ustach; nadymanie policzków; naśladowanie: chrapania, ziewania, śmiechu: he, he, he, ha, ha, ha; odgłosów pojazdów e-o, e-o, i-u, i-u; zwierząt: miał, miał, hau, hau, muu, mee itp. Dużo rozmawiajmy z dziećmi, czytajmy im książki, recytujmy wierszyki, słuchajmy muzyki, śpiewajmy piosenki. W 7 roku życia wymowa dziecka powinna być bezbłędna.  

                                                                                                  Opracowanie: Joanna Kłos 

          • Offline challenge

            12.04.2024

            Nasza szkoła w tym tygodniu podjęła wyzwanie rzucone przez uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida w Radzyminie biorących udział w olimpiadzie Zwolnieni z Teorii. W ramach wyzwania uczniowie klasy 7b uczestniczyli w zajęciach z wykorzystaniem gumizeli. Ta niezwykła gra wspomaga budowanie team buildingu, integruje grupę i przyczynia się do  budowania zaufania. @offline.challenge #zwolnienizteorii 

            Dodatkowo uczniowie na języku angielskim uczyli się nowych słówek i przypominali już poznane grając w  Think words. Jest to gra słowna, która zmusza graczy do szybkiego i kreatywnego myślenia.